Menu
28/4/2023 00:24:42

Κυπελλούχος ΕΠΣ Κοζάνης ,με ανατροπή η Κοζάνη 3-2 στην παράταση .Κανονικός αγώνας 2-2.

Ο 52ος θεσμός του κυπέλλου διεξήχθη την Τετάρτη 26/4/2023 στο ΔΑΚ Κοζάνης. Η Κοζάνη μετά από έναν τελικό που τα είχε όλα αναδείχθηκε κυπελλούχος ΕΠΣ Κοζάνης για την περίοδο 2022 - 2023 κερδίζοντας τον Μακεδονικό Φούφα στην παράταση 3-2. Κανονικός αγώνας 2-2. Ο Μακεδονικός Φούφα προηγήθηκε 0- 1 με τον Παπά για να ισοφαρίσει σε 1-1 η Κοζάνη με τον Μπακάλη.
Σκορ που ήταν και ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος ο Μακεδονικός πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ 1-2 με σουτ του Καλογιανίδη για να ισοφαρίσει πάλι η Κοζάνη σε 2-2 με τον Λάμπογλου.
Στην παράταση η Κοζάνη γύρισε το ματς και με γκολ που πέτυχε στο Α' μέρος της παράτασης ο Κανούλας ήταν η νικήτρια του τελικού με σκορ 3-2.
Το κύπελλο στην κυπελλούχο ομάδα παρέδωσε ο πρόεδρος της ΕΠΣ Κοζάνης κ. Γιάννης Αποστόλου.
Ο θεσμός του κυπέλλου πρέπει να αποτελεί για όλους μια γιορτή του ποδοσφαίρου.
Όλοι όσοι αγαπάμε το ποδόσφαιρο είμαστε υποχρεωμένοι να διαφυλάξουμε αυτόν τον θεσμό.
Η ΕΠΣ Κοζάνης ευχαριστεί τις δύο φιναλίστ, τους διαιτητές τον φίλαθλο κόσμο που παραβρέθηκε στο γήπεδο. Υπόσχεται τέλος πως την επόμενη χρονιά ο 53ος θεσμός του κυπέλλου να παρουσιαστεί καλύτερος από τις προηγούμενες χρονιές.